Lornetka ze stablizacją – robi wrażenie

lornetka-stabilizacja

Już nie będe mówił, że najlepsza na jacht jest lornetka 7X50. Niedawno sąsiad pożyczył mi lornetkę z powiększeniem 12x ze stabilizacją. Jest mała i świetnie przez nią widać. A jeszcze nikomu nie zaszkodziło, że zobaczył coś wcześniej stojąc na wachcie. Zaciekawiło mnie jednak, co się dzieje gdy zabrakne prądu w bateryjce. Znalazlem zatem informację o 3 typach stabilizacji w lornetkach morskich:

1 Stabilizacja za pomocą żyroskopu poruszanego małym silniczkiem- duża i cięższa – typu Nikon 14 X 40, Fujinon 14 X 40, Bushnell. Wymaga zasilania.

2 Stabilizacja ze zmiennym kątem pryzmatów – stabilizowane mikroprocesorowo- mniejsze, lżejsze ale też potrzeba prądu. Zwykle lepiej powiększają niż te z żyroskopem
Przykłady to Canon 15 x 50 & 10 X 30

3 Stabilizacja z pryzmatem zawieszanym na kardanie- waga i rozmiary podobne do punktu 2 ale nie wymagają baterii . przykład ZEISS 20 x 60 S.

Podkreślam – jeśli skończą się baterie- zasilanie siada i stabilizacja nie działa ( wyjątek- pryzmat na kardanach). Wówczas trochę trudno jest posługiwać się taką lornetką, choć da się. Z tego względu lornetka stabilizowana nie powinna być jedyną na jachcie, co zapewne wskazuje na to, że mówimy o większych jachtach.
Nie byłem w stanie sprawdzić ważnej rzeczy: czy taki Canon paruje. (sam lubię mieć lornetkę, która nie paruje bo jest wypełniona gazem).

Kilka wcześniejszych uwag o lornetce na morze znajduje się w artykule tutaj
poniżej filmik porównujacy widok z włączoną i wyłączoną stabilizacją

1 comment to Lornetka ze stablizacją – robi wrażenie

  • Jan

    Jest jedna wielka roznica miedzy pierwszym (Fujinon) i drugim (Canon) systemem: Fujinon stabilizuje wstrzasy lornetki do 5 stopni, Canon tylko do 1 stopnia. Innymi slowy Canon jest swietny do likwidacji wstrzasow wywolanych naturalnym drzeniem reki, za to Fujinona mozna uzywac nawet z jadacego samochodu, co wlasnie robilem dzisiaj. Wrazenie jakby sie plynelo w powietrzu, duzo lepsze od tego porownania pokazanego w filmiku na waszej stronie. Nie wiem, moze na tej lodce bardziej trzeslo niz w moim samochodzie.