Darmowe mapy do chartplottera OpenCPN

Na poniższych stronach znajduje się lista darmowych map w formacie wektorowym lub rastrowym, które mogą być używane z programem takim jak Open CPN.
Mapy cyfrowe dzielą się na 2 grupy:

Mapy rastrowe (Raster Charts)

W dużym uproszczeniu są to skany map papierowych poddane kalibracji. Pomimo tego, że wyglądają “ładniej” ponieważ okrągłe kształty nie są uproszczone w formy łamanych, co ma miejsce w przypadku map wektorowych, ich wadą jest statycznośc obiektów, tzn jeśli zoomujemy mapę, to wraz ze skalą zmienia się również wielkość symboli i czcionki, sprawiając że ta treść jest trudniej czytelna. Przy dużym powiększeniu widzimy również pikselizację. Mapy rastrowe zajmują również sporo miejsca na dysku. Przy pewnej wiedzy, można je sporządzać samemu używając własnych skanów map, fotografii lotniczych czy satelitarnych.

Mapy Wektorowe (Vector Charts)

Każdy obiekt na mapie wektorowej jest zdefiniowany jako matematyczna krzywa. Do tego takim obiektom przyporządkowuje się dodatkowe informacje widoczne po kliknięciu, (współrzędne, charakterystyki świateł, krzywe pływów i wiele wiele innych). Można włączać i wyłączać napisy oraz sterować tym jakie informacje są wyświetlane na mapie. Z tego krótkiego opisu wynika, że przyszłośc stoi przed mapami wektorowymi. Do tego zajmują znacznie mniej miejsca. Warte odnotowania jest to, że w przypadku GPSów Garmin, powstała społeczność tworząca otwarte mapy wektorowe do wykorzystania do tych odbiorników. Być może udałoby się wykorzystać w przyszłości te mapy do programu OpenCPN

Teraz o tym co można już ściągnąć za darmo:

Darmowe mapy USA

Zdecydowanym liderem jest USA:

http://www.nauticalcharts.noaa.gov/mcd/enc/download_agreement.htm

po zaakceptowaniu umowy i warunków klikamy w “Proceed to Chart Downloader”
następnie mamy wybór pomiędzy mapami rastrowymi i wektorowymi, praktycznie całe wybrzeże USA, życ nie umierać.

Darmowe Mapy Nawigacyjne Australia

Jeśli ciekawi nas Wielka Rafa Barierowa, możemy pobrać darmową mapę tego obszaru z tego adresu, Niestety jest to tylko skrawek, demonstrujący złożonośc kwestii związanych z żeglowaniem w tamtych regionach.

http://www.hydro.gov.au/seafarer/enc/enc-sample/enc-sample.htm

Darmowe Mapy Nawigacyjne Brazylia

gdyby interesowały nas latynoskie gorące klimaty, możemy pobrać mapy Brazylii

https://www.mar.mil.br/dhn/dhn/index.html

klikamy w menu po lewej w Cartas Nauticas a potem w Cartas Digitais i dalej wybieramy mapy rastrowe. Mapy wektorowe są odpłatne.

Darmowe Mapy Nawigacyjne Czechy

Bracia Czesi, wyraźnie górują w kwestii darmowych map nad naszą hydrografią ponieważ zamieścili mapy swoich dróg wodnych:

http://193.86.76.109/lpm/maps_S57.asp?lang=en

Darmowe Mapy Nawigacyjne Szwajcaria

Szwajcarzy, pomimo ostatniej porażki w Pucharze Ameryki także wykazują się inicjatywą w kwestiach transportu wodnego, udostępnili fragmenty rzek.

http://port-of-switzerland.ch/site/index.php?option=com_content&view=article&id=286:offizielle-inland-enc-hochrhein-im-s-57-standart&catid=64:inhalt-allgemein&Itemid=93

Jak widać niektóre kraje uważają, że w interesie swoich obywateli jest udostępnienie im nowoczesnych pomocy nawigacyjnych, zwłaszcza, że zwykle służby hydrograficzne utrzymywane są z publicznych podatków. Zgadnijcie jakich map mi najbardziej brakuje na tej liście. Każdy żeglarz i każda osoba, która orientuje się w tematyce żeglarstwo, jachting jakkolwiek zwanej prędzej czy poźniej pomyśli o tym jak dbać o bezpieczeństwo. Rozpowszechnianie takich map wydaje się bardzo dobrym pomysłem

5 comments to Darmowe mapy do chartplottera OpenCPN